piątek, 6 lutego 2009

Życie w konwencji retro, czyli nie tylko dla starych babek ... Vintage style

W tym miesiącu mamy kolejnego gościa na naszym craftowym blogu - tym razem mamy przyjemność zaprezentować wam tekst przygotowany przez Lengow - przedstawiający pokrótce bardzo popularne w rękodzielnictwie style vintage - retro:)

...
Pragnienie zatrzymania chwili, powrotu do korzeni, celebrowania i pielęgnowania przeszłości
, to chyba główne powody mojej wielkiej pasji i miłości do przedmiotów ze starych , babcinych szaf i tworzenia wszystkiego w tym właśnie stylu.
Ileż to młodych panien, nastolatek wręcz pała teraz wielką namiętnością do przedmiotów retro, vintage czy shabby chic. Podziwiać należy zapał z jakim tworzą piękne prace utrzymane w stylistyce lat dwudziestych, przełomu wieków czy swoim wyglądem przypominające czasy Królowej Wiktorii.
Efekty takie uzyskać możemy przy pomocy kilku technik zdobniczych , które na dobre już zagościły w naszym kraju.

Decoupage to bardzo stara technika zdobnicza, polegająca na przyklejaniu papierowych elementów do powierzchni ozdabianego przedmiotu, a późniejszych etapach pracy często postarzaniu przy pomocy specjalnych preparatów i w końcowej fazie dla uzyskania zupełnie gładkiej powierzchni i najlepszego efektu końcowego, pokryciu nawet czterdziestoma warstwami lakieru przygotowanej kompozycji. Techniką decoupage zdobić można przedmioty wykonane z drewna, tektury, ceramiki, skóry, metalu, tkaniny czy plastiku.

Mistrzynią tradycyjnego decoupage w naszej Ojczyźnie jest Greglis
Jej prace to czysta elegancja, mistrzostwo i radość dla oka. Spójrzcie sami:


Shabby chic ( shabby-obdarty podniszczony) Technika postarzania mebli i przedmiotów codziennego użytku. Kolorem dominującym w tej technice jest biel, często wzbogacana motywami kwiatowymi i roślinnymi. Oj piękne są sypialnie w tym stylu , a i domów urządzonych w tej właśnie konwencji przybywa z roku na rok.


Istnieją inne techniki przywracania starym przedmiotom czasów ich świetności czyli renowacja z prawdziwego zdarzenia. Nakładanie politury, pozłotnictwo, używanie japońskiej laki. Kosztowna i bardzo czasochłonna to metoda. Ale efekty można osiągnąć naprawdę zdumiewające :Warto chwilę poświęcić retro kartkom i innym pracom scrapowym utrzymanym w szeroko pojętym retro stylu. Istnieje mnóstwo rodzajów scrapowego retro szaleństwa : vintage, heritage, collage, altered art.
Doskonałym przykładem działań kolażowo – scrapowych są prace Ciasteczka


Altered Art to domena Agnieszki – Anny


Rewelacyjne kartki w stylu retro tworzy MamutaPozwolę sobie dodać do kategorii retro, styl skandynawski , bowiem jest on na pograniczu retro i vintage właśnie. Cudowne prace tworzy nasza rodaczka mieszkająca na północy Amber


Po czym rozpoznać prace retro – vintage ?
Zapewne po klimacie i ogólnej stylistyce, ale istnieją takie motywy i kolory, które są ich podstawą. A mianowicie : motyle skrzydła, często barwne, występujące jako dodatek do postaci, motyw zegara wpleciony gdzieś między inne elementy pracy, nierzadko autentyczny mechanizm, dziurka od klucza , sam klucz, czapeczki na głowach zarówno dzieci jak i dorosłych . Podstawowym kolorem dla prac retro są odcienie sepii, chociaż autorzy używają wielu udanych, kolorystycznych połączeń. O tym, czy coś jest retro decyduje właściwie nie kolor , a stylistyka pracy oraz użyte motywy i dodatki.


Ograniczyłam się do zaprezentowania dzieł naszych, rodzimych autorek, bo ich prace na światowym forum artystycznym wypadają naprawdę dobrze, nie mamy się czego wstydzić, a właściwie przodujemy w ambitnej sztuce, życzyć sobie jedynie należy większej dostępności materiałów kreatywnych, a osiągniemy mistrzostwo. Czego i Wam i sobie życzę.

Część prezentowanych fotografii jest zaczerpnięta z blogów poszczególnych
autorek, część zaś z mojego prywatnego archiwum.


O autorce:
Agnieszka (och jakie piękne imię) znana w skrapowym światku jako Lengow.
Zakres jej plastycznych zainteresowań i działań jest imponujący.
Zajmuje się malarstwem, decoupage'em, scrapbookingiem, tworzeniem biżuterii.

Prace Agnieszki możecie podziwiać na jej autorskim blogu.


A teraz? Teraz kolej na Was! Z czym Wam kojarzy się Vintage? A może sami tworzycie prace w tym stylu? Zapraszamy do podzielenia się swoimi refleksjami i pracami na blogu Craftowo! Vintage - retrowe prace wysyłajcie na naszego craftowego maila do 20 lutego :)
Zapraszamy :)

6 komentarzy:

mamuta pisze...

Matko, dziewczyny jak mi strasznie miło ...
W TAKIM towarzystwie moje karteczki...


Świetny artykuł, w sam dla mnie ...

jaśminowasia pisze...

kocham retro klimaty...

coco.nut pisze...

no właśnie, ja widziałam ten wpis wczoraj bardzo późno już wieczorem i czegoś mi w nim brakowało, ale nie wiedziałam czego... ale już wiem i przyszłąm o ttym napisać - otóż brakuje w nim właśnie jaśminowasi!!! jej prace są przecież zdecydowanie i konsekwentnie w klimacie retro i przy tym niesamowicie oryginalne!!! proponowałąbym nadrobić to niedopztrzenie zapraszając jaśminowasię do cyklu "jej portret" :)))
a poza tym to oczywiście materiał bardzo ciekawy, dziękuję lengow za przygotowanie!

moniq75k pisze...

Oj tak - nie można mówić o retro krajówce bez Jaśminowej!!!
Poza tym jakimścudemuczynionym przeoczeniem artykuł świetny :)

UHK Gallery pisze...

Super artykuł!!
A jak odróżnić vintage od heritage i altered art??? Bo zakładam optymistycznie, że collage to odróżnie bez pomocy ;) No w sumie jeszcze retro jest dla mnie dość czytelne zwłaszcza w kartkach.
Czy to są pojęcia tożsame, czy jednak czymś się róznią????

BPB pisze...

Uhaku, czemu się nade mną pastwisz ?????

KOchanie, proszę Cię !!!!!!!!!

A Jaśminowasię przepraszam , no rzeczywiście, toż to Matka Retro jest.

Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa!!!!