czwartek, 3 września 2009

Decou & Scrap - łączymy:)

Już od dawna wiadomo, że wielość środków i technik dostępnych twórcy pozytywnie wpływa na jego twórczość – im większe ma pole manewru tym większe szanse na powstawanie naprawdę ciekawych połączeń i prac wykraczających poza dotychczas wyznaczone ramy.
Jednym ze sposobów rozszerzenia swojego warsztatu mogą być elementy popularnej u nas techniki decoupage – a konkretnie wykorzystanie mediów i środków do niej produkowanych.
Na pierwszy ogień weźmy zatem papiery zbadajmy jakie możliwości daje nam ich wykorzystanie ich w scrapbookingu i technikach pokrewnych.
Po pierwsze – papiery do decoupage mają dość interesujące motywy, które możemy wykorzystać w naszych pracach – od motywów roślinnych przez ptaki, ryby i zwierzęta aż do wszelkiego rodzaju elementów życia codziennego i niecodziennego jak na przykład motywy religijne czy świąteczne (idealne dla kartkujących!).

Karola - motywy z papierów decoupage na kartkach:
Agnieszka-Anna i jej kolaże z motywami papieru decou:

Nasuwającym się w takiej sytuacji pomysłem jest wykorzystanie tychże motywów jako elementów kompozycyjnych swojej pracy – jak wielokrotnie widać to było na scrapach autorstwa Karoli, gdzie obok klasycznych dodatków scrapbookingowych pojawiały się wycięte z papieru do decou ptaki czy kwiaty, stanowiące ważne elementy kompozycyjne.

Karola - kwiaty i ptaki z papierów decoupage:
Finn - motyle z papieru decoupage:
przebudzenie - awakening

Ponieważ papiery te doskonale poddają się obróbce nie marszczą się pod wpływem wilgoci przyklejenie ich tradycyjnym klejem (magik, klej w sztyfcie)na strony albumiku czy scrap jest w zasadzie bezpieczne, łatwe przyjemne – jedyne czego potrzebujemy to nieco cierpliwości przy wybieraniu a następnie wycinaniu motywów.

Nieco inaczej sprawa zaczyna wyglądać gdy chcemy użyć papieru do decou jako tła lub zamarzymy sobie wykorzystanie zamiast klasycznego papieru ozdobnych serwetek lub papieru ryżowego. Osoby zaznajomione z technikami decoupage z pewnością wiedzą, że właściwości tych materiałów są inne i wymagają one nieco bardziej fachowego podejścia, ale efekty uzyskane tą metodą mogą być naprawdę satysfakcjonujące:

Fryne - papier ryżowy jako tło pod zdjęciem:


I papier ryżowy na pudełku na albumik:

Podstawową zasadą pacy z serwetką i papierem ryżowym jest nakładanie kleju na bazę (w tym wypadku raczej sztywną i dobrze znoszącą wilgoć – np tekturę modelarską, płótno, drewno) a nie jak to robimy zazwyczaj – na sam papier. Optymalnym wyborem będzie tutaj oczywiście klej do decoupage – dość wodnisty w porównaniu z klejami używanymi w scrapbokingu – nakładany pędzlem lub gąbką na bazę.
Kolejnym krokiem jest nałożenie wybranego przez nas, wyciętego lub wydartego motywu i ponowne delikatne nałożenie warstwy tego samego kleju na motyw tak, aby utworzyć ochronną warstwę z wierzchu. Ponieważ podczas tej pracy papier i baza chłoną wiele wilgoci ważne jest dokładne wysuszenie pracy przed kolejnymi etapami, aby włożony trud nie poszedł na marne.

Finn - papiery ryżowe w dwóch warstwach tworzące tło:

Miasto - mixedmedia

Serwetkowe ryby jako element tła:

Natchnienie  - blejtram/Inspiration - canvas


Moniq75k i elementy serwetkowe w pracach:


Dwie podpowiedzi: klej do decou można w ostateczności zastąpić umiejętnie rozwodnionym wikolem – co w pracach decoupage byłoby świętokradztwem i nie gwarantowałoby trwałości zdobionego przedmiotu, ale w pracach typu mixed media może być usprawiedliwione. Druga podpowiedź: w przypadku nakładania motywu z serwetki lepiej jest nakładać drugą warstwę kleju nie pędzlem ale gąbeczką, delikatnie „pacąjąc” z góry i nie żałując kleju – co pomoże nam nie zniszczyć bardzo delikatnej struktury serwetki. I oczywiście pamiętamy o bardzo, bardzo dokładnym suszeniu!

Mam nadzieję, że ta garść informacji i porad zachęci Was do prób i eksperymentów z udziałem papierów do decoupage – ich bogactwo jest naprawdę trudne do przecenienia!

Jeśli stworzycie prace z wykorzystaniem papierów do decoupage - podzielcie się z nami podając w komentarzu link do swojego projektu:)

Miłej zabawy!

11 komentarzy:

Rybiooka pisze...

W wielu pracach wykorzystuje serwetki, pozostałość po decu :)
Przykładowo tutaj dzieci z parasolkami w scrapie 30x30

http://rybiooka.blogspot.com/2009/02/34scrap-mapka-3.html

Lena Wz pisze...

Dziękuję za świetny artykuł. Pozdrawiam :-)

tymonsyl pisze...

ja korzystam z kleju w spreju:), który osiada delikatną mgiełką, a dodatkowo jeszcze przez długi czas można motyw odkleić, no i ślicznie pachnie :)
moja pracka z serwetkami
http://3.bp.blogspot.com/_ZIeeCCD8Q_Q/SpaR9ZvtDLI/AAAAAAAAA2Y/TIAPLW57uIg/s1600-h/frida.jpg

immacola pisze...

mój pierwszy scrap i serwetkowe listki :)

http://magnoliowo.wordpress.com/2009/09/04/moj-pierwszy-raz-z-30x30/

Kasia G. pisze...

Temat świetnie opisany:)
Ja również wykorzystałam serwetki, z tym, że kleiłam na żelazko np. w moich ulubionych notesikach : http://dekuferek.blogspot.com/2009/06/paryzanka-w-nowej-odsonie.html

Preparaty do spękań też dają ciekawe efekty na papierze. Polecam :)

Berberis pisze...

do kartek używam niekiedy serwetek, które częso zachwycają swoimi kolorami i wzorami - :)
przykład można obejrzec tu:

http://berisart.blogspot.com/2009/06/w-tonacji-pomaranczowo-brzoskwiniowej.html
oraz tu:

http://berisart.blogspot.com/2009/04/niebieskie-tulipany-i-limonkowa.html

Ana pisze...

bardzo lubię takie łączenie materiałów i technik:)
a wykorzystywanie serwetek i papierów do decoupage wychodzi naprawdę super!

a ostatnio zdażyło mi się coś co mogło zdarzyc się tylko osobie z moim szczęściem...
gdzieś ponad tydzień temu zrobiłam pracę na wyzwanie miesięczne i ją... zgubiłam:///
nie mam pojęcia gdzie może byc, ale jeszcze będę szukac;)
w końcu był temat, który od razu bardzo mi pasował, miałam pomysł, na wszelki wypadek zrobiłam wcześniej, żeby tym razem zdążyc i zapodziała mi się gdzieś praca:(
mam nadzieję, że znajdę, to podeślę, najwyżej niestety z opóźnieniem:)

dul pisze...

Inspirujące.

Karolina Bajek pisze...

dzięki za bardzo interesujący artykuł. zachęcające :D

bajjka

Dunia pisze...

Cynka dała mi cynka, że jest news o decou w scrapach.

Bardzo lubię stosować tę technikę podczas scrapowania, ponieważ można w ten sposób nadać pracy nowego wymiaru. Drugi plus jest taki, że serwetki są tańsze i łatwiej dostępne niż profesjonalny papier do scrapbookingu. No i ta gama wzorów...
jedna z moich prac: http://scrappassion.mojeforum.net/temat-vt2275.html?postdays=0&postorder=asc&start=180

immacola pisze...

artykuł bardzo inspirujący, bo zrobiłam kolejną pracę z wykorzystaniem decu :)

http://magnoliowo.wordpress.com/2009/09/10/a-dzisiaj-troche-starociowo/