poniedziałek, 20 października 2008

Scrap-montownia - akt I

Scrap-montownia - taką nazwę wymyśliłyśmy dla nowej zabawy, którą chcemy Wam zaproponować... a o co w niej chodzi? O montowanie scrapów, oczywiście!

Nasza myśl była taka - o wiele łatwiej pracować ze zdjęciem dobrym technicznie, mającym ciekawy temat, kolorystykę czy po prostu takim, które wzbudza emocje. Reguła ta sprawdza się do tego stopnia, że ciekawe zdjęcie jest w stanie nawet przy minimalnej ilości dodatków "zrobić klimat" i oczarować oglądającego, ale ... z drugiej strony nie każdy ma "dobre fotograficzne oko" i nie wszystkie zdjęcia są faktycznie "rewelacyjne";) A jakoś trzeba sobie radzić!
I tutaj właśnie zaczyna się zabawa...
Naszym natchnieniem był wymyślony przez Qlkową scrabunek - czyli oscrapowanie zdjęcia należącego do kogoś innego - czy to w ramach prezentu, czy po prostu dlatego, że nas urzekło... My chcemy Was namówić na zabawę w nieco szerszym wymiarze - proponujemy, żeby każdy chętny wysyłał do nas swoje zdjęcia - takie, które sprawiają mu kłopot - nie czuje ich klimatu, nie ma na nie pomysłu, a z drugiej strony są ciekawe, ładne albo mają dla niego wartość sentymentalną.
Macie jakieś zdjęcia, które "męczą" Was od dawna? A może macie chęć pogiąć umysł twórczo i podpowiedzieć komuś jakiś niecny scrapowy plan?... bo to właśnie drugi etap zabawy!
Nadesłanie swojej pracy będzie zarazem zgodą na "rozmowy" na jego temat, podpowiedzi, pomysły czy "burzę mózgów". Chciałybyśmy razem z Wami zastanawiać się nad możliwościami tkwiącymi w tych fotografiach, poprzerzucać się wrażeniami i pomysłami - może po takim wspólnym namyśle spojrzycie na swoje "kłopoty" z innej perspektywy?

We want invite you to a new game - scrap mounting. We know it's easier to work with good photos - but not everyone has a talent to take pictures... and there are some photos which has a great sentimental value although they are hard to work with. So - if you 've got a"problematic"photo" - send it on our craftownia email and...we'll all (bloggers and blog readers) try to discuss, give tips and ideas, impressions what to do with it! Maybe it will help?
It may be great fun!

Podkreślamy, że żadna z nas nie rości sobie prawa do bycia scrapowym autorytetem - chcemy Was raczej zachęcić do prób, twórczej dyskusji i zabawy:)
Ach...i jeszcze jedno...publikacja zdjęcia wiąże się z wyrażeniem zgody na "porwanie" zdjęcia przez inną osobę do celów absolutnie twórczo - scrapowych! Od tej pory zdjęcie staje się "tworzywem" - może zainspiruje którąś z nas i da możliwość zrobienia komuś miłej niespodzianki?
Dodatkowo, żeby było zabawniej, raz w miesiącu urządzimy fotkowe głosowanie i wybrane zdjęcie przerobione zostanie przez nas na klasyczne LO - postaramy się przy tym dostosować do Waszych pomysłów i wskazówek :)

If you agree to publish your photo here it means you also agree to be the part of our discussion - and from now on your photo is a "material" to work with. Maybe some of us will feel inspired with your photo and'll do a layout for you? One is sure - once in a month we'll choose together one photo and me or Fryne will try do make a layout - according to some of your tips and ideas...
so, who wants to start? We're waiting for your photos!

Na pierwszy ogień zawsze idzie pomysłodawca - tak więc, żeby nie być gołosłowną pokażę pracę, która powstała z myślą o tym dziale właśnie.
Ofiarą była Fryne - a dokładnie Frynowa rodzinka - przeurocze zdjęcie tchnące spokojem i ciepłem... ale jakoś długo czekało na swojego LO!

And to have a good start - here's a LO i've made for Fryne's family:) I loved that picture, and she didn't use it!

Przebieg pracy twórczej wyglądał z grubsza tak :
1. Podstępne wyłudzenie zdjęcia od ofiary i lekkie pastwienie się nad nim w programie graficznym, gdzie poprawiłam kontrast, i rozmyłam nieco krawędzie postaci, aby nadać im przyjemniej dla oka "miękkości". Wizyta u fotografa.
2.Przymiarki do wielu papierów - baz. Lubię LOsy pełno wymiarowe, więc papier ma 30x30 cm - ostatecznie tłem został jeden z papierów z serii Basic Gray - Mellow.
3. Ułożenie wszystkiego co mi przyszło do głowy i wstępne przymiarki, selekcja....
4. Wystemplowanie mniej więcej połowy bazy w motyw rombów (stempelek Tima Holtza i tusz Distress) i przygotowanie chipboarda (kształtki) pod napis przy użyciu medium pękającego Stamperii i białej farby akrylowej. Wytuszowanie tarcz zegarkowych.
5. Wystemplowanie skrzydełek do zegarków i ich wycięcie, naklejenie tasiemek, tarczy budzika i zdjęcia na ich miejsca.
6. Ułożenie i naklejenie małych zegarków oraz kształtki. Przyklejenie literek i kwiatków.
7.Wytuszowanie brzegów LOsa i naklejenie go na sztywną bazę....

I took BG Mellow paper for base, a Tom Holtz's an Maya Road's stamps, some organza dot laces, prima flowers, and old clocks' faces. The letters are plastic alphabets, put ona piece of chipboard.

A to efekt końcowy...

Strasznie jestem ciekawa czy znajdą się pierwsi odważni?

Zapraszamy i czekamy na pierwsze zdjęcia:)

23 komentarze:

Anonimowy pisze...

Pomysł genialny!!! I z zabawą i z tym blogiem. Jestem pełna podziwu, bo ze mnie to taki leń prześmierdzący, któremu trudno się zmobilizować do czegokolwiek. A tu dwie absolutnie zachwycające mnie swym dorobkiem piękne niewiasty, które prócz ogromu twórczości własnej, życia osobistego i zawodowego decydują się na coś jeszcze. Wielki Szacun Moje Panie :)

Ania z poddasza pisze...

Jak widzicie, nadrabiam zaległości :)

Pomysł jest doskonały, wręcz genialny. Nie dość, że dzielicie się tym sposobem z innymi swoją twórczością to robicie to jeszcze w sposób niezmiernie kreatywny i rozwijający. Podziwiam i chylę czoła :)

Babsko pisze...

scrap cudny!

a scrapbunek wymyśliła Qlka ;-)

finnabair pisze...

dzięx -zaraz poprawiam...a dała bym sobie rękę uciąć...

Unknown pisze...

stoi na honorowym miejscu :*

dzięki dziewczyny za wszystkie przemiłe komentarze, które dają nam kopa (i wiarę, że udźwigniemy tego naszego dzieciora) :P

Costa pisze...

Jakby się tak bliżej przyjżeć koszulce Pana Tatusia to ciary po plecach idą... faktycznie budzi emocje ;D
a poważnie piekne foto i cudnie scrapnięte .. no dziewczyny rwiecie do przodu !

Kamaftut pisze...

haha ja jestem chetna na pierwszy strzał :)

Nie umię scrapować siebie na zdjeciach, a mam jedno takowe ze ślubu które chciałabym kiedyś oscrapować ...

Unknown pisze...

Kam - to ślij na gmailowy adres - powalczymy :P

Costa - koszulka tatusia powiadasz ;P ?

finnabair pisze...

no to już czekamy z otwartą skrzynką, dawaj go, dawaj :)

Karola Witczak pisze...

Dzień Dobry, cześć i czołem Dziewczęta! Jako, że zapaliłam się do kibicowania "temu blogu" - przyklaskuję i zgadzam się, że pomysł na montowanie - rewelacyjny! Fajnie byłoby zobaczyć, przeczytać taką burzę mózgów nt zdjęcia, którego nie jestem w stanie ugryźć... Nie piszę się narazie na scrapowanie kogoś, ale chętnie podrzucę swoje trudne fotki :)
Scrap Finn-Frynowy piękny!!Zegarki ze skrzydłami...mm, tło wyszło świetnie! I jaki jasny! ;-)

Kamaftut pisze...

Jasne ze pośle, jutro postaram sie wygrzebać z tych czelusci komputerowych to zdjecie :*

Anonimowy pisze...

Boski pomysł!!!

Anonimowy pisze...

Świetny pomysł!

Ana pisze...

rewelacyjnie wymyślone:D!!!

magdalena pisze...

świetny pomysł! mam takie jedno zdjęcie, do ktorego nijak sie zabrac nie moge!! chyba wam przesle a co :)

a co do bloga to duzo siły i wytrwałości zyczę ;)

Mona_63 pisze...

dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję !!!!!!

Nowalinka pisze...

Świetny pomysł, muszę się zastanowić i poszukać.
Efekt pracy opisany krok po kroku, wydaje się banalny, ale... :)
Scrap przepiękny!

mamajudo pisze...

ech, tyle już chętnych na przesłanie zdjęć, to ja sobie popatrzę, a prześlę kiedy indziej :)
świetna zabawa! i jaka twórcza :)

Unknown pisze...

zdjęć wcale nie ma aż tak dużo, więc wysyłajcie dziewczyny - a za miesiąc kolejna tura, możecie wysłać kolejne fotki ;)))))))

ta zabawa nie ma końca !!!!!!

Anonimowy pisze...

piękne to zdjęcie rodzinne:) i fajny pomysł na zabawę

albumyslubne pisze...

Świetna zabawa się zapowiada! Chętnie wezmę udział, pdrzucając zdjęcia i może coś podpowiadając jeśli wena pozwoli :D

cudny scrap!

Lamarta pisze...

Fajny pomysł, bardzo ładny scrap wyszedł:) Chętnie bym przeslała jakies swoje zdjęcie do oscrapowania przez inna osobę, pogrzebię w albumie [lol]

Natalia pisze...

Chyba też się skuszę,co prawda ja dopiero zaczynam prowadzić swojego bloga,ale może kilka fot kogoś natchnie:)Gratuluję pomysłu i pozdrawiam