W tym miesiącu mamy kolejnego gościa na naszym craftowym blogu - tym razem mamy przyjemność zaprezentować wam tekst przygotowany przez Lengow - przedstawiający pokrótce bardzo popularne w rękodzielnictwie style vintage - retro:)
...
Pragnienie zatrzymania chwili, powrotu do korzeni, celebrowania i pielęgnowania przeszłości , to chyba główne powody mojej wielkiej pasji i miłości do przedmiotów ze starych , babcinych szaf i tworzenia wszystkiego w tym właśnie stylu.
Ileż to młodych panien, nastolatek wręcz pała teraz wielką namiętnością do przedmiotów retro, vintage czy shabby chic. Podziwiać należy zapał z jakim tworzą piękne prace utrzymane w stylistyce lat dwudziestych, przełomu wieków czy swoim wyglądem przypominające czasy Królowej Wiktorii.
Efekty takie uzyskać możemy przy pomocy kilku technik zdobniczych , które na dobre już zagościły w naszym kraju.
Decoupage to bardzo stara technika zdobnicza, polegająca na przyklejaniu papierowych elementów do powierzchni ozdabianego przedmiotu, a późniejszych etapach pracy często postarzaniu przy pomocy specjalnych preparatów i w końcowej fazie dla uzyskania zupełnie gładkiej powierzchni i najlepszego efektu końcowego, pokryciu nawet czterdziestoma warstwami lakieru przygotowanej kompozycji. Techniką decoupage zdobić można przedmioty wykonane z drewna, tektury, ceramiki, skóry, metalu, tkaniny czy plastiku.
Mistrzynią tradycyjnego decoupage w naszej Ojczyźnie jest Greglis
Jej prace to czysta elegancja, mistrzostwo i radość dla oka. Spójrzcie sami:
Shabby chic ( shabby-obdarty podniszczony) Technika postarzania mebli i przedmiotów codziennego użytku. Kolorem dominującym w tej technice jest biel, często wzbogacana motywami kwiatowymi i roślinnymi. Oj piękne są sypialnie w tym stylu , a i domów urządzonych w tej właśnie konwencji przybywa z roku na rok.
Istnieją inne techniki przywracania starym przedmiotom czasów ich świetności czyli renowacja z prawdziwego zdarzenia. Nakładanie politury, pozłotnictwo, używanie japońskiej laki. Kosztowna i bardzo czasochłonna to metoda. Ale efekty można osiągnąć naprawdę zdumiewające :
Warto chwilę poświęcić retro kartkom i innym pracom scrapowym utrzymanym w szeroko pojętym retro stylu. Istnieje mnóstwo rodzajów scrapowego retro szaleństwa : vintage, heritage, collage, altered art.
Doskonałym przykładem działań kolażowo – scrapowych są prace Ciasteczka
Altered Art to domena Agnieszki – Anny
Rewelacyjne kartki w stylu retro tworzy Mamuta
Pozwolę sobie dodać do kategorii retro, styl skandynawski , bowiem jest on na pograniczu retro i vintage właśnie. Cudowne prace tworzy nasza rodaczka mieszkająca na północy Amber
Po czym rozpoznać prace retro – vintage ?
Zapewne po klimacie i ogólnej stylistyce, ale istnieją takie motywy i kolory, które są ich podstawą. A mianowicie : motyle skrzydła, często barwne, występujące jako dodatek do postaci, motyw zegara wpleciony gdzieś między inne elementy pracy, nierzadko autentyczny mechanizm, dziurka od klucza , sam klucz, czapeczki na głowach zarówno dzieci jak i dorosłych . Podstawowym kolorem dla prac retro są odcienie sepii, chociaż autorzy używają wielu udanych, kolorystycznych połączeń. O tym, czy coś jest retro decyduje właściwie nie kolor , a stylistyka pracy oraz użyte motywy i dodatki.
Ograniczyłam się do zaprezentowania dzieł naszych, rodzimych autorek, bo ich prace na światowym forum artystycznym wypadają naprawdę dobrze, nie mamy się czego wstydzić, a właściwie przodujemy w ambitnej sztuce, życzyć sobie jedynie należy większej dostępności materiałów kreatywnych, a osiągniemy mistrzostwo. Czego i Wam i sobie życzę.
Część prezentowanych fotografii jest zaczerpnięta z blogów poszczególnych
autorek, część zaś z mojego prywatnego archiwum.
O autorce:
Agnieszka (och jakie piękne imię) znana w skrapowym światku jako Lengow.
Zakres jej plastycznych zainteresowań i działań jest imponujący.
Zajmuje się malarstwem, decoupage'em, scrapbookingiem, tworzeniem biżuterii.
Prace Agnieszki możecie podziwiać na jej autorskim blogu.
A teraz? Teraz kolej na Was! Z czym Wam kojarzy się Vintage? A może sami tworzycie prace w tym stylu? Zapraszamy do podzielenia się swoimi refleksjami i pracami na blogu Craftowo! Vintage - retrowe prace wysyłajcie na naszego craftowego maila do 20 lutego :)
Zapraszamy :)
Rose Garden – Mixed Media Canvas by Margarita Shkludova
-
Hello dear friends! Margarita Shkludova is here.
The new set of Liquid Acrylics "Sentimental" from Finnabair inspires
delicate projects filled with drea...
1 tydzień temu
6 komentarzy:
Matko, dziewczyny jak mi strasznie miło ...
W TAKIM towarzystwie moje karteczki...
Świetny artykuł, w sam dla mnie ...
kocham retro klimaty...
no właśnie, ja widziałam ten wpis wczoraj bardzo późno już wieczorem i czegoś mi w nim brakowało, ale nie wiedziałam czego... ale już wiem i przyszłąm o ttym napisać - otóż brakuje w nim właśnie jaśminowasi!!! jej prace są przecież zdecydowanie i konsekwentnie w klimacie retro i przy tym niesamowicie oryginalne!!! proponowałąbym nadrobić to niedopztrzenie zapraszając jaśminowasię do cyklu "jej portret" :)))
a poza tym to oczywiście materiał bardzo ciekawy, dziękuję lengow za przygotowanie!
Oj tak - nie można mówić o retro krajówce bez Jaśminowej!!!
Poza tym jakimścudemuczynionym przeoczeniem artykuł świetny :)
Super artykuł!!
A jak odróżnić vintage od heritage i altered art??? Bo zakładam optymistycznie, że collage to odróżnie bez pomocy ;) No w sumie jeszcze retro jest dla mnie dość czytelne zwłaszcza w kartkach.
Czy to są pojęcia tożsame, czy jednak czymś się róznią????
Uhaku, czemu się nade mną pastwisz ?????
KOchanie, proszę Cię !!!!!!!!!
A Jaśminowasię przepraszam , no rzeczywiście, toż to Matka Retro jest.
Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa!!!!
Prześlij komentarz